Описание
Макадамия или австралийски орех е вид ядка, която има особен вкус (напомня на лешник), но е много вкусна и полезна. Расте на дърво с височина 15 метра и остри, грапави и назъбени, месести листа. Ядката прилича на орех, има зелена люспеста кожа и дебела кафява черупка (която се маха изключително трудно, поради това цената на макадамията не е много приятна*) като на лешник.На вид е кръгла с диаметър средно 3,5 см.
Макадамово дърво |
За да се счупи черупката трябва да сложиш върху нея поне към трийсетина килограма. Тя е много хлъзгава и е трудно да я задържиш, докато я чупиш. За това е измислен специален уред за чупене на черупки на макадамии. Той изглежда на нещо подобно на това;
Уред за чупене на ядки |
На хавайските острови са измислили много нестандартен начин за справяне с проблема – минават през ядките с кола, но забележете–дори това не винаги е успешен метод за счупване на коравата ядка.
Родина на макаданията
Родината и е Източна Австралия. После са пренесени и в САЩ, Бразилия, Нова Зенландия, ЮАР, Израел, Коста Рика и др. Поради голямото разпространение, макадамията има много имена като;Макадамова ядка |
„куинсландски орех”; „орех бопъл”; „орех маручи”;орех буша” и т.н. Интересното е, че ядките макадамия се култивират не в Австралия, а на Хавайските острови.
Видовете макадамова ядка са девет-два ядливи и два отровни.
История на ядката
Австралийските аборигени я познават от хилядолетия, но ядките носят наименованието си от фамилията на шотландския химик Джон Макадам, който култивирал макадамията.
Условия за растеж
За да расте дървото на ядката, му трябва плодородна почва, висок климат цяла година и влажност. В нашата страна това може да стане само в оранжерии. Макадамията бързо гранясва и затова трябва, да се употребява бързо. Нужно е да минат поне осем, девет години, преди дървото да започне да ражда плодове, поради това следващите сто години на дървото, то ще ражда непрестанно плодове (ядки).
Хранителни стойности за сто грама макадамия
Макадамията е най-калоричната ядка заради високото съдържание на мононаситени мазнини – около 720 ккал в 100 грама. Въпреки това редовната консумация на 20-30 г макадамия дневно може да доведе до около 8% намаляване на мазнините в организма. В ядките се съдържат също около 9% протеини, 9% въглехидрати, 2% фибри, минералите: калций, калий, желязо, селен и фосфор, витамините В и P и други ценни хранителни вещества. Mаслото от макадамия притежава изключителни козметични свойства (подхранва и овлажнява кожата), защото е богато на омега 7-палмитоидна киселина (около 22%).
Макадамово масло |
Коментари
Публикуване на коментар
Какво мислите? Моля, споделете тук...