Пропускане към основното съдържание

Шоколадова лоза - Акеби


Описание

Шоколадова лоза е увиваща се лиана с тънко стъбло, което покафенява, когато е пораснало. Листата й са разделени на пет части -плътни, дебели и малки ,но дълги, с жълтеникави краища. Те нямат заосрени върхове, даже са заоблени. Цветовете са виолетови или синкави на цвят, месести с пет, шест тичинки, три венчелистчета под формата на малки качулки.

Условия за шоколадова лоза

Растението е топлолюбиво и в подходящи условия вечно зелено. Обича сенчести и влажни места, пониква на пясък или кал. Тя (шоколадовата лоза) може да оцелее дори в киселинна и алкална среда. Вирее на по-северни места. Може да издържи до -20 градуса. Лозата е агресивна с другите растения когато е приспособена към определеното място. Държи се с тях като плевел- отнема им водата и минералните соли в почвата, взима им светлината, увива се около тях и ги задушава. Затова, ако гледате у дома ви, шоколадова лоза, дръжте я далеч от другите растения дори, ако е в друга саксия.

Плодове

Клони и зеленчук Акеби
Плодовете на шоколадовата лоза е така нареченият Акеби
Зеленчук Акеби
Води се зеленчук, защото хората го използват така: пълнят го с ориз (като чушки); варят го; пекат го и така нататък... Има от бледо лилав (бебешко лилаво ) до тъмно син цвят. Акеби е дълъг от 5 до 10,15 см. Кората му е дебела и леко сладникава. Вътрешността е като на краставица, но с много малки и черни семчици. Семената на Акеби поникват обикновено за 3 месеца при температура от 15 градуса. Акебията (лозята) живее до 5 години.

Родина на Акеби

Родината му е Китай, Корея и Япония, по-общо казано Азия. После са пренесли едно ориентировъчно растение в САЩ–от Масачузетс до Джорджия, западно от Луизиана, Мисури и Мичиган и започнали и там да го отглеждат. Постепенно се появило и в цяла Азия.

Лоза на Акеби

Приложение в медицината

Плодовете на Акеби се използват в медицината за направата на медикаменти против ракови заболявания. Филизите на лозата (плодовете) се използват за салати и консерви. Листата му са прекрасен чай. Вътрешността на стеблата се използва в медицината за лечение на пикочния тракт. Коренът е антипиретик, като може да понижава температурата.

Интересни факти

Растението издържа на гъбични организми. Цветовете може да не се опрашат и тогава трябва да се опрашват ръчно. В Европа Шоколадовата лоза може да не роди плодове, поради климатът. Цветовете на Акеби имат аромат и вкус на ванилия, най -добре това се усеща през нощта.

Размножаване

Птиците разнасят семената на лозата , и така се размножава зеленчука.
Цвят на Акеби

Коментари

Популярни публикации от този блог

Физалис- доматът в обвивка

                                                         Описание Физалис (Physalis) e плод, от семейство Картофови (Solanaceae), клас Двусемеделни (Magnoliopsida) и отдел Покритосеменни (Magnoliophyta). Семейството на физалис (Картофови) е това на картофите, доматите и тютюна. Плодът е малък, с големината на чери доматче; кръгъл и със жълто-оранжев или зеленикав цвят. Съществуват и плодове, които са виолетови на цвят. Физалис е скрит в тънка шушулка, с форма на камбанка. Нарича се мехунка или чашка. Тя се получава от изсъхналия цвят на растението. Тя предпазва плодът от насекоми и вредители. Цветът е едър и светъл, жълтеникав. Той е отровен. Растението е подобно на това на домата- тревисто, с размер от 40 см до 3 метра. Най-често има височина- 2 метра. В плода има много малки, жълти семчици. Те приличат на доматените. Вкусът и ароматът на физалиса е сладникавокисел и свеж. Той се равнява на сладки чери доматчета с комбинация в ананас. Родина и разпространение Естествената

Как да изберем хубав, сладък и сочен пъпеш?

Пъпешът, един вкусен и ароматен плод. Кой не обича да хапва сочен и разхлаждащ пъпеш. Освен това този плод има и много полезни качества за човешкото тяло. Но как да изберем най- добрия пъпеш от магазинa или сергията. Методите за избор на добър плод са подобни на тези за избор на перфектната диня . В статията ще споделим факторите, гарантиращи приятна летна наслада с сладък и сочен, но и полезен пъпеш. Външен вид Плодовте трябва да са без наранявания, пукнатини или петна. Зелената кора може да покаже, че пъпешът не е узрял. Кората трябва да е добре оцветена, равномерно. А кафявият цвят пък покзва, че е презрял. Сини, сиви, розови петна са от следствие на химикали. Долната част на плодът трябва да е леко мека, а горната е нужно да е с изсъхнала и кяфява дръжка. Това, че кората е груба или гладка не показва със сигурност, че плодът е качествен, защото за различните сортове, гладкоста или грапавостта е различен знак. Допир Хубавият пъпеш е еластичен и мек при долната част и при горната, къ

Мангостин-лечебният плод

Описание Мангостинът (мангостан) е тъмно виолетов плод (пурпурен), на който казват благородникът сред плодовете. Расте на пирамидално дърво, което стига от 6 до 25 метра. Родината на дървото е Южна Азия, но в наши дни то се среща и в; Камбоджа, Тайланд, Малайзия, Китай, Филипините и Индонезия. Мангостинът няма нищо общо с мангото. За да има плодове дървото трябва да е на поне десет години. Трябва му топъл климат, благородна и влажна почва. Отглежда се в домашни и оранзерийни условия, защото за да расте му трябват много грижи. Расте бавно и не се произвежда за големи количества, тъй като мангостиновото дърво ражда малко плодове. Мангостиново дърво Плодът има кръгла форма, здрава кора и кремава (бяло-жълта) прозрачна сърцевина разделена на няколко части. Може да тежи от 80 грама до 200 , зависи от почвите в които е отглеждан. Вкуса му е маслен и по-сладък бадем. В него се намират плътно долепени семена, обикновено 5 или 6 семена, но има и безсемни екземпляри. Плодът узрява