Описание
Ачачайру(Garcinia humilis) e eкзотичен плод , който расте на вечнозелени дървета. Те са ниски, само 5-12 метра. Листата им са зелени/светли отдолу, тъмни отгоре/,блестящи, лъскави, крехки и тънки, противоположни. Цветовете са кремавобели. Плодът е малък, продълговат, крушовиден или кръгъл. С диаметър от 2 инча и 2-3 инча-дължина. Размерите може да се каже, че съвпадат с тези на яйце. Кожата на плода е твърда, дебела, но лесна за белене(тя прилича на обелка на мандарина). Цветът е от жълт, до оранжев, когато узрее, а когато не е узрял е зеленикав. Вътрешността на плода е покрита с предпазващ, тънък, бял слой. В нея се съдържат и семената- от 1-3/4. Обикновено в малките плодове има една семка, а в по-големите повече. Вкусът на плода е предимно сладък.
Разпространение
Дървото на плода е култивирано от векове по района на Амазонка, Южна Америка. Отглежда се и в Австралия, а напоследък се разпространява и по цял свят, но главно в тропическите райони. Там той е подходящ да се отглежда за търговски цели.
Имена
Ачачайру има различни имена. Главното му, и първо име произлиза от индианското племе гуарани и на езика им означава ,,медена целувка", защото плодът е сладък. Познава се и под разнообразни ботанически имена- achachas, rheedia achachairu, rheedia aristata и rheedia macrophylla.
Съхранение
Плодовете се берат зрели, но не узрели, защото те зреят допълнително след като се откъснат. Те издържат дълго годни в продължение на седмици. Като най-добрата им температура за съхранение е между 13-15С(градуси по Целзий). Съхраняват се без хладилник за най-добре. Не е хубаво, плодът да се замразява за дълги периоди.
Използване в кулинарията
Плодът съдържа много малко захари, затова може да се яде в големи количества за обилна закуска, на плодова салата с други плодове, ако се махне кората. Ачачайру е подходящ за конфитюри, сладоледи, сорбе, сладки сосове, подходящи за морски дарове. Кората се използва за напитки.
Състав и ползи
Този плод е богат на антиоксиданти, калий, рибофлавин, фолий и витамин С. Помага за третиране на брадавици и кожни образувания от вътрешността. Медът от аchachas е използван за други медицински цели. А кожата на плода в Боливия е за потискане на глада.
Коментари
Публикуване на коментар
Какво мислите? Моля, споделете тук...