Пропускане към основното съдържание

Мангостин-лечебният плод


Описание

Мангостинът (мангостан) е тъмно виолетов плод (пурпурен), на който казват благородникът сред плодовете. Расте на пирамидално дърво, което стига от 6 до 25 метра. Родината на дървото е Южна Азия, но в наши дни то се среща и в; Камбоджа, Тайланд, Малайзия, Китай, Филипините и Индонезия. Мангостинът няма нищо общо с мангото. За да има плодове дървото трябва да е на поне десет години. Трябва му топъл климат, благородна и влажна почва. Отглежда се в домашни и оранзерийни условия, защото за да расте му трябват много грижи. Расте бавно и не се произвежда за големи количества, тъй като мангостиновото дърво ражда малко плодове.
Мангостиново дърво

Плодът има кръгла форма, здрава кора и кремава (бяло-жълта) прозрачна сърцевина разделена на няколко части. Може да тежи от 80 грама до 200 , зависи от почвите в които е отглеждан. Вкуса му е маслен и по-сладък бадем. В него се намират плътно долепени семена, обикновено 5 или 6 семена, но има и безсемни екземпляри. Плодът узрява за около 100 дни.

Семе на мангостин

Видове мангостин

Има около три вида мангостин. Един от тях е Африканският жълт мангостин.
Африкански жълт мангостин

Мангостинът в медицината

Мангостинът се използва от векове в медицината,поради голямото си съдържание на:
Мангостинови витамини
витамини, минерали.От него се правят лекарства, козметика-шампоани, кремове и др.
Той съдържа много хранителни вечества, външната му обвивка (перикарп) - също.
Съдържа много ксатони (мощни антиоксиданти),калций и витамин С.
Хранителни стойности в 100 г мангостин: 73 ккал; 0,58 г мазнини; 18 г въглехидрати; 1,8 г фибри; 0,41 г белтъчини.
Мангостин – здравословни качества
  • Сокът от мангостин има антивъзпалително действие.
  • Предпазва от загуба на костна маса.
  • Намалява риска от развитие на различни видове рак.
  • Сокът от мангостин забавя процесите на стареене.
  • Подобрява състоянието на кожата.
  • Понижава холестерола.
  • Сокът от мангостин укрепва дихателната и сърдечносъдовата система.
  • Облекчава неприятните симптоми на менопаузата.
    Сок от мангостин
  • Чаят от мангостин (смила се кората и се оставя да заври в гореща вода) е идеален за отслабване.

История

В миналото кралица Виктория обещала много голяма сума пари на този, които достави щайга с пресни плодове. И от тогава мангостинът е толкова ценен, рядък и скъп. В нашата страна сокът от мангостин също е много скъп-50лева за литър. Продава се и на капсули.
Кошница с мангостин

Ползи от мангостина

Съвсем неотдавна мангостинът бе обявен за една от 5-те супер- храни в света. Това въобще не е случайно, имайки се предвид огромните количества фитонутриенти. Този благородник сред плодовете е истинско лечебно чудо. Благодарение на своите съставки, мангостинът предпазва от загуба на костна маса, намалява риска от възникването на различните видове рак, понижава нивата на холестерола, забавя процесите на стареене, подобрява състоянието на кожата. Този плод чудесно укрепва сърдечно-съдовата и дихателната система, облекчава неприятните симптоми на менопауза, подпомага поддържането на висок имунитет, предпазва организма от развитието на различни инфекции, има добро затягащо действие. Мангостинът подпомага превенцията на диабет, катаракта, атеросклероза, високо кръвно налягане, възпалителни заболявания на червата, остеопороза и хепатит. Той поддържа киселинния и електролитния баланс в организма.

Коментари

Публикуване на коментар

Какво мислите? Моля, споделете тук...

Популярни публикации от този блог

Физалис- доматът в обвивка

                                                         Описание Физалис (Physalis) e плод, от семейство Картофови (Solanaceae), клас Двусемеделни (Magnoliopsida) и отдел Покритосеменни (Magnoliophyta). Семейството на физалис (Картофови) е това на картофите, доматите и тютюна. Плодът е малък, с големината на чери доматче; кръгъл и със жълто-оранжев или зеленикав цвят. Съществуват и плодове, които са виолетови на цвят. Физалис е скрит в тънка шушулка, с форма на камбанка. Нарича се мехунка или чашка. Тя се получава от изсъхналия цвят на растението. Тя предпазва плодът от насекоми и вредители. Цветът е едър и светъл, жълтеникав. Той е отровен. Растението е подобно на това на домата- тревисто, с размер от 40 см до 3 метра. Най-често има височина- 2 метра. В плода има много малки, жълти семчици. Те приличат на доматените. Вкусът и ароматът на физалиса е сладникавокисел и свеж. Той се равнява на сладки чери доматчета с комбинация в ананас. Родина и разпространение Естествената

Как да изберем хубав, сладък и сочен пъпеш?

Пъпешът, един вкусен и ароматен плод. Кой не обича да хапва сочен и разхлаждащ пъпеш. Освен това този плод има и много полезни качества за човешкото тяло. Но как да изберем най- добрия пъпеш от магазинa или сергията. Методите за избор на добър плод са подобни на тези за избор на перфектната диня . В статията ще споделим факторите, гарантиращи приятна летна наслада с сладък и сочен, но и полезен пъпеш. Външен вид Плодовте трябва да са без наранявания, пукнатини или петна. Зелената кора може да покаже, че пъпешът не е узрял. Кората трябва да е добре оцветена, равномерно. А кафявият цвят пък покзва, че е презрял. Сини, сиви, розови петна са от следствие на химикали. Долната част на плодът трябва да е леко мека, а горната е нужно да е с изсъхнала и кяфява дръжка. Това, че кората е груба или гладка не показва със сигурност, че плодът е качествен, защото за различните сортове, гладкоста или грапавостта е различен знак. Допир Хубавият пъпеш е еластичен и мек при долната част и при горната, къ