Пропускане към основното съдържание

Бенинкаса-восъчната тиква

Описание
Бенинкаса е тропическо растение от семейство Тиквови, отдел Покритосеменни. Растението е тревисто, едногодишно и лианообразно, видът му е като растението на краставица. Достига от 1-6 м дължина. Стъблото е покрито с власинки и не е много тънко, нито много дебело. Листата са ръбати и заострени по ъглите. Растението цъфти през края на пролетта-лятото. Цветовете са едри и жълти.
Имена
Бенинкаса има и друго име: Зимна или Восъчна тиква.
Плодове
Развиват се големи плодове, с големина на пъпеш или тиква( от там идват някои от имената). Те са овални, продълговати, гладки (Гладки са младите плодове, а с времето стават леко грапави).Власинките се отстраняват с леко докосване). Семето на восъчната тиква е плоско, сиво и трайно 10 години. Плодът прилича на краставица, но е малко по-сух, в смисъл, че краставицата е по-водниста от Бенинкаса. На дължина са около 20-40 см, широчина-10-15 см. Теглото обикновено е от 20кг, нагоре (В Азия,тостигат тегло до 50 кг). Годноста на един млад (плода е млад, докато не се появи восък по него) плод е 3 години. По-старите плодове побеляват и се покриват с восъчно покритие. Хората от векове наред познават плода и си правят свещи, чинии, купи и други изделия от кората му. Годноста на старите плодове е 12 месеца.
Бране
Бенинкаса се берат  когато вече са узрели-през лятото, есента или рядко зимата.
Родина
Родината на Бенинкаса е тропическите и субтропическите части на Югоизточна Азия, където се отглежда и днес. Днешни дни Бенинкаса се отглежда в Индонезия, Филипините, Индокитай, Талван, Китай, Япония, Средна Азия, на места и в Африка, Латинска Америка и в Европа, но само от люботитни градинари.
Условия
Зимната тиква се отглежда на плоска повърхност (на земята), или на конструкция, където растението ще се увива. Нужната температура е 20 градуса по целзии. На растението му трябва поне 2 метра растояние от други растения. Грижите общо взето са като за краставици.
Бенинкаса в куналинарията

Бенинкаса е срещана съставка в Югоизточнозиатската кухня, като се използват недоозрелите плодове на 2-3 седмици, за супи, салати, пържени, на скара, пълнени и по много други начини. Яде се сурова, печена, сварена и пържена. Вкусът при обработка (печене,варене и подобни) е като на тиквичка, но плода се втърдява, а суров- смеска между краставица и тиква.

Коментари

Популярни публикации от този блог

Физалис- доматът в обвивка

                                                         Описание Физалис (Physalis) e плод, от семейство Картофови (Solanaceae), клас Двусемеделни (Magnoliopsida) и отдел Покритосеменни (Magnoliophyta). Семейството на физалис (Картофови) е това на картофите, доматите и тютюна. Плодът е малък, с големината на чери доматче; кръгъл и със жълто-оранжев или зеленикав цвят. Съществуват и плодове, които са виолетови на цвят. Физалис е скрит в тънка шушулка, с форма на камбанка. Нарича се мехунка или чашка. Тя се получава от изсъхналия цвят на растението. Тя предпазва плодът от насекоми и вредители. Цветът е едър и светъл, жълтеникав. Той е отровен. Растението е подобно на това на домата- тревисто, с размер от 40 см до 3 метра. Най-често има височина- 2 метра. В плода има много малки, жълти семчици. Те приличат на доматените. Вкусът и ароматъ...

Сапоте-Америка

Описание Сапоте е екзотичен плод, произхождащ от Мексико, който не се продава пресен в нашата страна (затова не го  познаваме, но скоро се очаква да се появи по пазара), а само под формата на скъпо масло в някои специализирани магазини. Други имена на сапоте са „карибска кайсия", заради подобния си вкус и състав и на карибски-английски саапап, сапота и Саподила. Дървото е вечнозелено, в диворастящ вариант, достига до 40м височина, а в култивиран вариант- 15м. Листата на дървото са продълговати, месести, тъмнозелени и дебели. Дърво на сапоте Плодове Някои видове от плодовете на сапоте са мъхести или гладки, меки или твърди, продълговати или кръгли и сплескани, едри или дребни. Костилката (семето) на сапоте е доста голяма, в сравнение с  целия плод. Тя е кафява,тънка и продълговата. Вътрешността на плода, обикновено е от бяла до жълта. В един плод може да има повече от една костилка, те са средно 2-3. Видове Сапоте има различни видове и сортове, с всякак...

Интересни и смайващи факти за плодовете

Вижте тези интересни и смайващи факти за плодовете и си променете мнението за тях. Те крият тайни, които някои са неизвестни за нас, затова прочетете тази класация и се изненадайте.  Ябълката: Едно възрастно ябълково дърво дава до 400 ябълки годишно.Да изядеш една ябълка е по-ефикасен метод за събуждане от изпиването на една чаша кафе, защото естествените захари в плода са по-силни от кофеина в кафето. По света се отглеждат до 7000 различни сорта ябълки . Срещат се в всякакви форми, размери и цветове дори и жълти, оранжеви, червени, бордо, зелени, розови и кафяви. Пасираната ябълка е добър, естествен тоник за мазна или напукана кожа. Помага и при възпаления и сърбежи по кожата, а също и за финни бръчки. Ню Йорк е известен като ,,Голямата ябълка ". Ябълката е съставена от 25% въздух и затова не потъва във вода, а плува. Бананът: Бананите помагат при киселини в стомаха. Ако изядете един банан при такова състояние той ще Ви облекчи, защото плодът има естест...