Пропускане към основното съдържание

Ранилист-лек за главоболие




Описание

Ранилист е билка, вид двусемеделно, многогодишно растение от семейство Устноцветни (Lamiaceae). Векове наред е познаван от хайдутите. Те ценяли билката  за могъщо лекарство и я използвали за всичко. Названията на растението са многобройни, поради разпространението си. Някой от тях са Кестере, Черен или червен вятър, Раков бодил, Рошовела и Рошовина, Хайдушка билка. Среща се по нивя, пасища, ливади, поля, най-вече открити равни, тревисти места по цялата страна. Разпространението и е в цяла Европа, Северна Америка и Западна Азия. Растението е високо от 30см до метър. Стъблото е дебело, здраво, жилаво, високо метър. Листата са ръбати, продълговати, яйцевидни и тъмнозелени. Корените са почти хоризонтално наредени. За лечение се използва цялата билка, но най-вече стръковете и корените.

Цветове

Цветовете са от розови до червеникави. Върху една главна клонка-гъсто класовидно съцветие, израстват цветчетата, приличащи на малки чашки, а във тях са и тичинките. Билката цъвти през лятото, от юли до септември. 


История

Билката е позната още от далечни времена. Била използвана в Рим, Гърция, Испани, Великобритания и Германия. Обявена е за панацея в миналото. През 63 пр.Хр. Антоний Муса, лечителят на имератор Авгут, определил, че билката действа за лек на 47 разнообразни болести. Ранилистът се познава и до днес, със своите свойства. 

Чай

Чаят от Хайдушката билка е най-лесният начин за нейното приемане. Прави се с по два три стръка, които се слагат в 500 мл. вряла вода за 5 мин. Пие се на четири пропорции по 100 мл, преди хранене.

Ползи

Растението се използва на лекарства, само когато се смеси с други лечебни съставки. Билката е най-известна с отслабващия си евект и действие при главоболие. Но тя има и куп други ползи:
  • Засилва имунната система при световъртеж, епилепсия и нервно изтощение.
  • С нея лесно се премахват излишни килограми.
  • Правят се мехлеми от листата за рани, ухапвания от насекоми и змии, ужилвания и др.
  • Лек е при радикулит и ревматизъм, колики, диария, бъбречни заболявания, хистерия, атеросклероза, подагра, заболявания на жлъчни пътища, астма, бронхит, стомашни киселини, херпес вид зостер и паразити в червата.
  • Лекува белодробни възпаления.
  • Най-подходяща е за лицеви болки.
  • Билката събужда апетита и помага за храносмилането.
  • Действа успокоййтелно и помага за добрата памет.
  • Добра е при кашлица, задух, коклюш, жълтеница, храчки.

                                                                 Вреди

От билката не са открити вреди. Само радко, когато се консумира голямо количество, причиняват стомашно-чревно разтройство. При бременни и кърмене не е подходящо да се консумира билката.









Коментари

Популярни публикации от този блог

Физалис- доматът в обвивка

                                                         Описание Физалис (Physalis) e плод, от семейство Картофови (Solanaceae), клас Двусемеделни (Magnoliopsida) и отдел Покритосеменни (Magnoliophyta). Семейството на физалис (Картофови) е това на картофите, доматите и тютюна. Плодът е малък, с големината на чери доматче; кръгъл и със жълто-оранжев или зеленикав цвят. Съществуват и плодове, които са виолетови на цвят. Физалис е скрит в тънка шушулка, с форма на камбанка. Нарича се мехунка или чашка. Тя се получава от изсъхналия цвят на растението. Тя предпазва плодът от насекоми и вредители. Цветът е едър и светъл, жълтеникав. Той е отровен. Растението е подобно на това на домата- тревисто, с размер от 40 см до 3 метра. Най-често има височина- 2 метра. В плода има много малки, жълти семчици. Те приличат на доматените. Вкусът и ароматъ...

Сапоте-Америка

Описание Сапоте е екзотичен плод, произхождащ от Мексико, който не се продава пресен в нашата страна (затова не го  познаваме, но скоро се очаква да се появи по пазара), а само под формата на скъпо масло в някои специализирани магазини. Други имена на сапоте са „карибска кайсия", заради подобния си вкус и състав и на карибски-английски саапап, сапота и Саподила. Дървото е вечнозелено, в диворастящ вариант, достига до 40м височина, а в култивиран вариант- 15м. Листата на дървото са продълговати, месести, тъмнозелени и дебели. Дърво на сапоте Плодове Някои видове от плодовете на сапоте са мъхести или гладки, меки или твърди, продълговати или кръгли и сплескани, едри или дребни. Костилката (семето) на сапоте е доста голяма, в сравнение с  целия плод. Тя е кафява,тънка и продълговата. Вътрешността на плода, обикновено е от бяла до жълта. В един плод може да има повече от една костилка, те са средно 2-3. Видове Сапоте има различни видове и сортове, с всякак...

Интересни и смайващи факти за плодовете

Вижте тези интересни и смайващи факти за плодовете и си променете мнението за тях. Те крият тайни, които някои са неизвестни за нас, затова прочетете тази класация и се изненадайте.  Ябълката: Едно възрастно ябълково дърво дава до 400 ябълки годишно.Да изядеш една ябълка е по-ефикасен метод за събуждане от изпиването на една чаша кафе, защото естествените захари в плода са по-силни от кофеина в кафето. По света се отглеждат до 7000 различни сорта ябълки . Срещат се в всякакви форми, размери и цветове дори и жълти, оранжеви, червени, бордо, зелени, розови и кафяви. Пасираната ябълка е добър, естествен тоник за мазна или напукана кожа. Помага и при възпаления и сърбежи по кожата, а също и за финни бръчки. Ню Йорк е известен като ,,Голямата ябълка ". Ябълката е съставена от 25% въздух и затова не потъва във вода, а плува. Бананът: Бананите помагат при киселини в стомаха. Ако изядете един банан при такова състояние той ще Ви облекчи, защото плодът има естест...