Пропускане към основното съдържание

Ранилист-лек за главоболие




Описание

Ранилист е билка, вид двусемеделно, многогодишно растение от семейство Устноцветни (Lamiaceae). Векове наред е познаван от хайдутите. Те ценяли билката  за могъщо лекарство и я използвали за всичко. Названията на растението са многобройни, поради разпространението си. Някой от тях са Кестере, Черен или червен вятър, Раков бодил, Рошовела и Рошовина, Хайдушка билка. Среща се по нивя, пасища, ливади, поля, най-вече открити равни, тревисти места по цялата страна. Разпространението и е в цяла Европа, Северна Америка и Западна Азия. Растението е високо от 30см до метър. Стъблото е дебело, здраво, жилаво, високо метър. Листата са ръбати, продълговати, яйцевидни и тъмнозелени. Корените са почти хоризонтално наредени. За лечение се използва цялата билка, но най-вече стръковете и корените.

Цветове

Цветовете са от розови до червеникави. Върху една главна клонка-гъсто класовидно съцветие, израстват цветчетата, приличащи на малки чашки, а във тях са и тичинките. Билката цъвти през лятото, от юли до септември. 


История

Билката е позната още от далечни времена. Била използвана в Рим, Гърция, Испани, Великобритания и Германия. Обявена е за панацея в миналото. През 63 пр.Хр. Антоний Муса, лечителят на имератор Авгут, определил, че билката действа за лек на 47 разнообразни болести. Ранилистът се познава и до днес, със своите свойства. 

Чай

Чаят от Хайдушката билка е най-лесният начин за нейното приемане. Прави се с по два три стръка, които се слагат в 500 мл. вряла вода за 5 мин. Пие се на четири пропорции по 100 мл, преди хранене.

Ползи

Растението се използва на лекарства, само когато се смеси с други лечебни съставки. Билката е най-известна с отслабващия си евект и действие при главоболие. Но тя има и куп други ползи:
  • Засилва имунната система при световъртеж, епилепсия и нервно изтощение.
  • С нея лесно се премахват излишни килограми.
  • Правят се мехлеми от листата за рани, ухапвания от насекоми и змии, ужилвания и др.
  • Лек е при радикулит и ревматизъм, колики, диария, бъбречни заболявания, хистерия, атеросклероза, подагра, заболявания на жлъчни пътища, астма, бронхит, стомашни киселини, херпес вид зостер и паразити в червата.
  • Лекува белодробни възпаления.
  • Най-подходяща е за лицеви болки.
  • Билката събужда апетита и помага за храносмилането.
  • Действа успокоййтелно и помага за добрата памет.
  • Добра е при кашлица, задух, коклюш, жълтеница, храчки.

                                                                 Вреди

От билката не са открити вреди. Само радко, когато се консумира голямо количество, причиняват стомашно-чревно разтройство. При бременни и кърмене не е подходящо да се консумира билката.









Коментари

Популярни публикации от този блог

Физалис- доматът в обвивка

                                                         Описание Физалис (Physalis) e плод, от семейство Картофови (Solanaceae), клас Двусемеделни (Magnoliopsida) и отдел Покритосеменни (Magnoliophyta). Семейството на физалис (Картофови) е това на картофите, доматите и тютюна. Плодът е малък, с големината на чери доматче; кръгъл и със жълто-оранжев или зеленикав цвят. Съществуват и плодове, които са виолетови на цвят. Физалис е скрит в тънка шушулка, с форма на камбанка. Нарича се мехунка или чашка. Тя се получава от изсъхналия цвят на растението. Тя предпазва плодът от насекоми и вредители. Цветът е едър и светъл, жълтеникав. Той е отровен. Растението е подобно на това на домата- тревисто, с размер от 40 см до 3 метра. Най-често има височина- 2 метра. В плода има много малки, жълти семчици. Те приличат на доматените. Вкусът и ароматът на физалиса е сладникавокисел и свеж. Той се равнява на сладки чери доматчета с комбинация в ананас. Родина и разпространение Естествената

Как да изберем хубав, сладък и сочен пъпеш?

Пъпешът, един вкусен и ароматен плод. Кой не обича да хапва сочен и разхлаждащ пъпеш. Освен това този плод има и много полезни качества за човешкото тяло. Но как да изберем най- добрия пъпеш от магазинa или сергията. Методите за избор на добър плод са подобни на тези за избор на перфектната диня . В статията ще споделим факторите, гарантиращи приятна летна наслада с сладък и сочен, но и полезен пъпеш. Външен вид Плодовте трябва да са без наранявания, пукнатини или петна. Зелената кора може да покаже, че пъпешът не е узрял. Кората трябва да е добре оцветена, равномерно. А кафявият цвят пък покзва, че е презрял. Сини, сиви, розови петна са от следствие на химикали. Долната част на плодът трябва да е леко мека, а горната е нужно да е с изсъхнала и кяфява дръжка. Това, че кората е груба или гладка не показва със сигурност, че плодът е качествен, защото за различните сортове, гладкоста или грапавостта е различен знак. Допир Хубавият пъпеш е еластичен и мек при долната част и при горната, къ

Мангостин-лечебният плод

Описание Мангостинът (мангостан) е тъмно виолетов плод (пурпурен), на който казват благородникът сред плодовете. Расте на пирамидално дърво, което стига от 6 до 25 метра. Родината на дървото е Южна Азия, но в наши дни то се среща и в; Камбоджа, Тайланд, Малайзия, Китай, Филипините и Индонезия. Мангостинът няма нищо общо с мангото. За да има плодове дървото трябва да е на поне десет години. Трябва му топъл климат, благородна и влажна почва. Отглежда се в домашни и оранзерийни условия, защото за да расте му трябват много грижи. Расте бавно и не се произвежда за големи количества, тъй като мангостиновото дърво ражда малко плодове. Мангостиново дърво Плодът има кръгла форма, здрава кора и кремава (бяло-жълта) прозрачна сърцевина разделена на няколко части. Може да тежи от 80 грама до 200 , зависи от почвите в които е отглеждан. Вкуса му е маслен и по-сладък бадем. В него се намират плътно долепени семена, обикновено 5 или 6 семена, но има и безсемни екземпляри. Плодът узрява