Описание
Ранилист е билка, вид двусемеделно, многогодишно растение от семейство Устноцветни (Lamiaceae). Векове наред е познаван от хайдутите. Те ценяли билката за могъщо лекарство и я използвали за всичко. Названията на растението са многобройни, поради разпространението си. Някой от тях са Кестере, Черен или червен вятър, Раков бодил, Рошовела и Рошовина, Хайдушка билка. Среща се по нивя, пасища, ливади, поля, най-вече открити равни, тревисти места по цялата страна. Разпространението и е в цяла Европа, Северна Америка и Западна Азия. Растението е високо от 30см до метър. Стъблото е дебело, здраво, жилаво, високо метър. Листата са ръбати, продълговати, яйцевидни и тъмнозелени. Корените са почти хоризонтално наредени. За лечение се използва цялата билка, но най-вече стръковете и корените.
Цветове
Цветовете са от розови до червеникави. Върху една главна клонка-гъсто класовидно съцветие, израстват цветчетата, приличащи на малки чашки, а във тях са и тичинките. Билката цъвти през лятото, от юли до септември.
История
Билката е позната още от далечни времена. Била използвана в Рим, Гърция, Испани, Великобритания и Германия. Обявена е за панацея в миналото. През 63 пр.Хр. Антоний Муса, лечителят на имератор Авгут, определил, че билката действа за лек на 47 разнообразни болести. Ранилистът се познава и до днес, със своите свойства.
Чай
Чаят от Хайдушката билка е най-лесният начин за нейното приемане. Прави се с по два три стръка, които се слагат в 500 мл. вряла вода за 5 мин. Пие се на четири пропорции по 100 мл, преди хранене.
Ползи
Растението се използва на лекарства, само когато се смеси с други лечебни съставки. Билката е най-известна с отслабващия си евект и действие при главоболие. Но тя има и куп други ползи:
- Засилва имунната система при световъртеж, епилепсия и нервно изтощение.
- С нея лесно се премахват излишни килограми.
- Правят се мехлеми от листата за рани, ухапвания от насекоми и змии, ужилвания и др.
- Лек е при радикулит и ревматизъм, колики, диария, бъбречни заболявания, хистерия, атеросклероза, подагра, заболявания на жлъчни пътища, астма, бронхит, стомашни киселини, херпес вид зостер и паразити в червата.
- Лекува белодробни възпаления.
- Най-подходяща е за лицеви болки.
- Билката събужда апетита и помага за храносмилането.
- Действа успокоййтелно и помага за добрата памет.
- Добра е при кашлица, задух, коклюш, жълтеница, храчки.
Вреди
От билката не са открити вреди. Само радко, когато се консумира голямо количество, причиняват стомашно-чревно разтройство. При бременни и кърмене не е подходящо да се консумира билката.
Коментари
Публикуване на коментар
Какво мислите? Моля, споделете тук...