Пропускане към основното съдържание

Арменска краставица


Описание

 Aрменска краставица е зеленчук от семейство тиквови (Cucurbitaceae) и род Cucumis. Други наименования на тази разновидност на пъпеша, са Сребрист пъпеш (Cucumis melo flexuosus), Melon Flehuozus, Bogatyr бяло, Зелен пъпеш, тара, змия, пъпешова змия, Пъпеш серпентина и трапра. Името пъпеш идва от това, че когато узрее, зеленчука, получава вкус и мирис на пъпеш. Ратението й е лианообразно, достига до височина 3 метра и се отглежда в Близкия изток, Япония, Узбекистан, Италия, Китай и Армения. То обича топлината, но не понася влажния въздух, отглежда се на топло място (от 25 °C, за да може растението да покълне), с изкопана и богата почва, на хранителни вещества. Полива се обилно. Растението е снабдено с постоянно плододаване, на година дава до от 5-10 кг зеленчук общо и силен имунитет срещу болести като брашнеста мана и др. То приема гладко и температурните промени. Листата са големи, тъмни и плътни, с гладки очертания. Цветовете са жълти и двуцветни.
Плода на растението е арменската краставица. Тя е продълговата, извита, сочна, хрупкава, с бял или светлозелен цвят и сребриста окраска. Има и черти по цялата дължина. Във вътрешността на зеленчука няма и практически въздушни кухини. На вкус е горчива, но има и други със сладък вкус. Теглото на зеленчука е около 1.5 кг, а дължината обикновено е 45-50 см. Повечето рекорди за най-дълга краставица са поставени с арменската, с дължина 119.38 с м. За да се получи по-дълга или по-гладка, краставицата, се използват мрежи. Семената са малки, светли, формата им наподобява елипса. Годността им е 5 години. Плодовете се появяват след 70 дни от засаждането на растението. Най-ароматните са тези с размери 10-15 см. В кулинарията, краставицата се използва на салати; туршии; сосове; съставка за суши и сандвичи; на грил (арменска, не си променя вкуса при топлинна обработка); в сурово състояние-с кора или без, със сол, или не; консервирана; дори в Близкия изток- маринована. Зеленчука си върви с домати, червена и бяла риба, чили, миди, риган, мента, пиле, кимион, свинско и сурови сирена.

Ползите на зеленчука са не малко:
Голямо съдържание на витамини от група В и С, фибри, малко калории-16, полифеноли (лигнани), антиоксиданти, флавоноиди, камферол, апигенин, лутеолин, вода, калий и специалното химическо съединение-флавоноиден фиктитин.
  • Борба срещу чуство на безпокойство и преодполяване на реакции от стреса (благодарение на витамини В).
  • Намалява риска от сърдечно съдови, както и хронични, заболявания (с помощта на кемпферолът).
  • Елементи за здравословно храносмиляне (фибри и вода).
  • Противоракови действия против гърдата, яйчниците и др.(заради полифенолите).
  • Намаляне на систолното налягане (от калият).
  • Помага за интелигентността и добрата памет или по-общо действа полезно на мозъкът (съединението-флавоноиден фиктитин).
  • Помага за отслабване (помагащи- фибрите и малкото калории).
  • Действа и при други проблеми като: захарен диабет; колики; хипертензивни кризи; атеросклероза и др. Използва се и като лаксатив, холеретична, диуретично и антисклеротичен агени.
Състава на краставицата се състои от 14% захари, 15% сухи вещества, 7,5% нишесте и 63,5%-други.

Коментари

Популярни публикации от този блог

Физалис- доматът в обвивка

                                                         Описание Физалис (Physalis) e плод, от семейство Картофови (Solanaceae), клас Двусемеделни (Magnoliopsida) и отдел Покритосеменни (Magnoliophyta). Семейството на физалис (Картофови) е това на картофите, доматите и тютюна. Плодът е малък, с големината на чери доматче; кръгъл и със жълто-оранжев или зеленикав цвят. Съществуват и плодове, които са виолетови на цвят. Физалис е скрит в тънка шушулка, с форма на камбанка. Нарича се мехунка или чашка. Тя се получава от изсъхналия цвят на растението. Тя предпазва плодът от насекоми и вредители. Цветът е едър и светъл, жълтеникав. Той е отровен. Растението е подобно на това на домата- тревисто, с размер от 40 см до 3 метра. Най-често има височина- 2 метра. В плода има много малки, жълти семчици. Те приличат на доматените. Вкусът и ароматъ...

Сапоте-Америка

Описание Сапоте е екзотичен плод, произхождащ от Мексико, който не се продава пресен в нашата страна (затова не го  познаваме, но скоро се очаква да се появи по пазара), а само под формата на скъпо масло в някои специализирани магазини. Други имена на сапоте са „карибска кайсия", заради подобния си вкус и състав и на карибски-английски саапап, сапота и Саподила. Дървото е вечнозелено, в диворастящ вариант, достига до 40м височина, а в култивиран вариант- 15м. Листата на дървото са продълговати, месести, тъмнозелени и дебели. Дърво на сапоте Плодове Някои видове от плодовете на сапоте са мъхести или гладки, меки или твърди, продълговати или кръгли и сплескани, едри или дребни. Костилката (семето) на сапоте е доста голяма, в сравнение с  целия плод. Тя е кафява,тънка и продълговата. Вътрешността на плода, обикновено е от бяла до жълта. В един плод може да има повече от една костилка, те са средно 2-3. Видове Сапоте има различни видове и сортове, с всякак...

Интересни и смайващи факти за плодовете

Вижте тези интересни и смайващи факти за плодовете и си променете мнението за тях. Те крият тайни, които някои са неизвестни за нас, затова прочетете тази класация и се изненадайте.  Ябълката: Едно възрастно ябълково дърво дава до 400 ябълки годишно.Да изядеш една ябълка е по-ефикасен метод за събуждане от изпиването на една чаша кафе, защото естествените захари в плода са по-силни от кофеина в кафето. По света се отглеждат до 7000 различни сорта ябълки . Срещат се в всякакви форми, размери и цветове дори и жълти, оранжеви, червени, бордо, зелени, розови и кафяви. Пасираната ябълка е добър, естествен тоник за мазна или напукана кожа. Помага и при възпаления и сърбежи по кожата, а също и за финни бръчки. Ню Йорк е известен като ,,Голямата ябълка ". Ябълката е съставена от 25% въздух и затова не потъва във вода, а плува. Бананът: Бананите помагат при киселини в стомаха. Ако изядете един банан при такова състояние той ще Ви облекчи, защото плодът има естест...