Пропускане към основното съдържание

Ачачайру-меденият плод


Описание

Ачачайру(Garcinia humilis) e eкзотичен плод , който расте на вечнозелени дървета. Те са ниски, само 5-12 метра. Листата им са зелени/светли отдолу, тъмни отгоре/,блестящи, лъскави, крехки и тънки, противоположни. Цветовете са кремавобели. Плодът е малък, продълговат, крушовиден или кръгъл. С диаметър от 2 инча и 2-3 инча-дължина. Размерите може да се каже, че съвпадат с тези на яйце. Кожата на плода е твърда, дебела, но лесна за белене(тя прилича на обелка на мандарина). Цветът е от жълт, до оранжев, когато узрее, а когато не е узрял е зеленикав. Вътрешността на плода е покрита с предпазващ, тънък, бял слой. В нея се съдържат и семената- от 1-3/4. Обикновено в малките плодове има една семка, а в по-големите повече. Вкусът на плода е предимно сладък.

Разпространение

Дървото на плода е култивирано от векове по района на Амазонка, Южна Америка. Отглежда се и в Австралия, а напоследък се разпространява и по цял свят, но главно в тропическите райони. Там той е подходящ да се отглежда за търговски цели.

Имена

Ачачайру има различни имена. Главното му, и първо име произлиза от индианското племе гуарани и на езика им означава ,,медена целувка", защото плодът е сладък. Познава се и под разнообразни ботанически имена- achachas, rheedia achachairu, rheedia aristata и rheedia macrophylla.

Съхранение

Плодовете се берат зрели, но не узрели, защото те зреят допълнително след като се откъснат. Те издържат дълго годни в продължение на седмици. Като най-добрата им температура за съхранение е между 13-15С(градуси по Целзий). Съхраняват се без хладилник за най-добре. Не е хубаво, плодът да се замразява за дълги периоди.

Използване в кулинарията

Плодът съдържа много малко захари, затова може да се яде в големи количества за обилна закуска, на плодова салата с други плодове, ако се махне кората. Ачачайру е подходящ за конфитюри, сладоледи, сорбе, сладки сосове, подходящи за морски дарове. Кората се използва за напитки.

Състав и ползи

Този плод е богат на антиоксиданти, калий, рибофлавин, фолий и витамин С. Помага за третиране на брадавици и кожни образувания от вътрешността. Медът от аchachas е използван за други медицински цели. А кожата на плода в Боливия е за потискане на глада. 

Коментари

Популярни публикации от този блог

Физалис- доматът в обвивка

                                                         Описание Физалис (Physalis) e плод, от семейство Картофови (Solanaceae), клас Двусемеделни (Magnoliopsida) и отдел Покритосеменни (Magnoliophyta). Семейството на физалис (Картофови) е това на картофите, доматите и тютюна. Плодът е малък, с големината на чери доматче; кръгъл и със жълто-оранжев или зеленикав цвят. Съществуват и плодове, които са виолетови на цвят. Физалис е скрит в тънка шушулка, с форма на камбанка. Нарича се мехунка или чашка. Тя се получава от изсъхналия цвят на растението. Тя предпазва плодът от насекоми и вредители. Цветът е едър и светъл, жълтеникав. Той е отровен. Растението е подобно на това на домата- тревисто, с размер от 40 см до 3 метра. Най-често има височина- 2 метра. В плода има много малки, жълти семчици. Те приличат на доматените. Вкусът и ароматъ...

Сапоте-Америка

Описание Сапоте е екзотичен плод, произхождащ от Мексико, който не се продава пресен в нашата страна (затова не го  познаваме, но скоро се очаква да се появи по пазара), а само под формата на скъпо масло в някои специализирани магазини. Други имена на сапоте са „карибска кайсия", заради подобния си вкус и състав и на карибски-английски саапап, сапота и Саподила. Дървото е вечнозелено, в диворастящ вариант, достига до 40м височина, а в култивиран вариант- 15м. Листата на дървото са продълговати, месести, тъмнозелени и дебели. Дърво на сапоте Плодове Някои видове от плодовете на сапоте са мъхести или гладки, меки или твърди, продълговати или кръгли и сплескани, едри или дребни. Костилката (семето) на сапоте е доста голяма, в сравнение с  целия плод. Тя е кафява,тънка и продълговата. Вътрешността на плода, обикновено е от бяла до жълта. В един плод може да има повече от една костилка, те са средно 2-3. Видове Сапоте има различни видове и сортове, с всякак...

Интересни и смайващи факти за плодовете

Вижте тези интересни и смайващи факти за плодовете и си променете мнението за тях. Те крият тайни, които някои са неизвестни за нас, затова прочетете тази класация и се изненадайте.  Ябълката: Едно възрастно ябълково дърво дава до 400 ябълки годишно.Да изядеш една ябълка е по-ефикасен метод за събуждане от изпиването на една чаша кафе, защото естествените захари в плода са по-силни от кофеина в кафето. По света се отглеждат до 7000 различни сорта ябълки . Срещат се в всякакви форми, размери и цветове дори и жълти, оранжеви, червени, бордо, зелени, розови и кафяви. Пасираната ябълка е добър, естествен тоник за мазна или напукана кожа. Помага и при възпаления и сърбежи по кожата, а също и за финни бръчки. Ню Йорк е известен като ,,Голямата ябълка ". Ябълката е съставена от 25% въздух и затова не потъва във вода, а плува. Бананът: Бананите помагат при киселини в стомаха. Ако изядете един банан при такова състояние той ще Ви облекчи, защото плодът има естест...