- Витамин В9 (фолиева киселина, фолацин) или витамин М, е открит между 1931 и 1943, като първоначално е изолиран чрез екстракция от спанак, но по-късно и чрез химичен път. Името идва от английски език (Foliage, което означава шума), названието е измислено, заради откритието на витамина в зеленолистните зеленчуци. Фолацинът е водоразтворим. В човешкото тяло той участва в синтезата на ДНК, развитието на клетките и метаболизма на аминокиселините. Според Световната здравна организация, витамин В9 е записан в списъка с най-важни лекарства в здравната ситема.
- Ползи: помага за усвояването на белтъците и захарите, растежа и деленето на клетките, усвояването на другите витамини В, регулира кръвообразуването и е важен за правилната дейност на мозъка.
- Източници: бирена мая, черен дроб, карфиол, зеленолистни зеленчуци- спанак, аспержи, броколи, магданоз, грах, маруля, портокали, зелен боб, леща вишни, фъстъци, зърнени храни- овесени трици. Фолацинът не се произвежда от ораганизма ни, затова трябва да се приема от храната или под формата на таблетки. 50% от витамина в храната се усвоява. За да се запазят максимално количеството витамин в зелените зеленчуци, те трябва се преработват с минимално количество вода и без да се пресготвят, а може и да се хапват сурови, за най-голям прием на витамина. Алкохолът и тютюнопушенето намаляват усвояването на витамина.
- Последици при недостиг: стомашно-чревни оплаквания, сърдечни заболявания, забавяне на растежа , анемия. Витаминът се използва при бременност, когато трябва да се приема и допълнително, за правилното развитие на плода. При правила консумация, фолиевата киселина намалява с до 70% вероятността за увреждане на бебето. Полезен е за жени склонни към анемия. Използва се при диария, ентерити, забавя загубата на слуха при голяма възраст. Диета, богата на фолиева киселина предпазва организма от рак на панкреаса, маточната шийка, на дебелото черво.
Описание Физалис (Physalis) e плод, от семейство Картофови (Solanaceae), клас Двусемеделни (Magnoliopsida) и отдел Покритосеменни (Magnoliophyta). Семейството на физалис (Картофови) е това на картофите, доматите и тютюна. Плодът е малък, с големината на чери доматче; кръгъл и със жълто-оранжев или зеленикав цвят. Съществуват и плодове, които са виолетови на цвят. Физалис е скрит в тънка шушулка, с форма на камбанка. Нарича се мехунка или чашка. Тя се получава от изсъхналия цвят на растението. Тя предпазва плодът от насекоми и вредители. Цветът е едър и светъл, жълтеникав. Той е отровен. Растението е подобно на това на домата- тревисто, с размер от 40 см до 3 метра. Най-често има височина- 2 метра. В плода има много малки, жълти семчици. Те приличат на доматените. Вкусът и ароматъ...
Коментари
Публикуване на коментар
Какво мислите? Моля, споделете тук...