Пропускане към основното съдържание

Тиквичка


Тиквичката (Cucurbita pepo) е зеленчук, от семейство Тиквови (Cucurbitaceae) и род Тиква (Cucurbita). 

История и разпространение

Тиквичката идва от Азия- Индия. Индиййските племена я отглеждали и използвали традиционно, още преди около 10 хиляди години. Смятали са, че този зеленчук е основна храна. Към тиквичките, древните индийци добавяли и фасула, тиква и царевицата. От там се е разпространила по света. Стигнала е първо в Америка, където са използвали само семената на зеленчука. В нашия континент тиквичките са били пренесени от Америка. През 16 век мореплаватели ги донесли на Стария континент ( Европа), заедно с куп други растения. В Европа първо те се отглеждали само специално в ботанически оранжерии, където са се размножили и се разпространили. След два века, а именно 18 век, средиземноморската кухня- италианците започват да ги приготвят по различни начини, по които ядем тиквички и днес. Днес тиквички се срещат по почти целия свят, защото лесно се гледат.

 Растение

Растението е двусемеделно, едногодишно. Не се извисява високо, ниско е. Стъблото е пълзящо и по него има малки добящи власинки. То образува листа мустачки, които са едри и по-големи от самата тиквичка. Те са тъмнозелени и разделени на части. Цветът е жълт, бял или зеленикав. Не е много едър. Зеленчукът е приличен на краставица, даже той Й е роднина. Има продълговата, валчеста, овална и гладка форма. Тиквичката е твърда в суров вид, здрава. На свят е обичайно светлозелена, но има и други сортове с по-различни цветове. По повърхността има малки, леки бодлички. Вътрешносста, също е зелена и в средата има малка кухина, пълна със семки. Семките са едрички, леко издължени- със светъл цвят, бежав. Те се продават и консумират, печени или сурови, като се белят, а обелката е тънка. 

Видове тиквички

  • -Кабачок- известният на нас вид тиквичка и най-обикновеният- със светло зелена кора и твърда вътрешност.
    Кабачок

Тиквичките са още четири известни вида:
  • -Цукини (Zucchini) Наричат се още и зелени тиквички. Реално те имат тъмнозелен цвят.
    Цукини
    Разпространени са широко в Западна Европа, Средиземноморието и др. Раждат се по-дълги тиквички и това е причина за предпочитания към тях. Те са разновидност на обикновените тиквички.
  • -Шайот или чайот Те са леко набръчкани, светлозелени, като обикновените.
    Шайот или Чайот
    Има наподобяваща форма на круша. Използват се за заместител на авокадото, защото са доста сходни. Обработват се по-дълго в кулинарията, за разлика от цукините тиквички.


  • -Сорт Straightneck Това са тиквички с от яркожълт до бледожълт цвят.
    Straightneck
    Отвътре също са жълтеникави, с жълти семки. Имат цилиндрична форма и набръчкана кора. На вкус са специфични- сладникави, сочни и месести. Съдържат и щедри количества фибри, витамин С и каротеноиди.
  • -Патисони Формата им е интересна- сплескана и с къдрави крайща.
    Патисони
    Цветовете и окраските са разнообразни. Може да има шарени оттенъци в различни цветове. Може и да са едноцветни в жълто, оранжево, тъмно зелено, често се срещат в бяло.

Състав

Тиквичките са приятен зеленчук и добра храна. Не са богати толкова на витамини, но съдържат различни минерали. 
Има разлика в съдържанието на суровите и сварените тиквички:

Количество: 100г Сурови Количество: 100г Сварени
Белтъчини 0.6г Мазнини 0.36г
Въглехидрати 3.7г Въглехидрати 2.7г
Целулоза 0.6г Протеин
Вода 94.5мл Фибри
Калории kkal 18-27 kkal Калории kkal 15kkal
Витамин С 23мг Витамин С 13мг
Витамин В1 0.03мг Бета Каротин 670мкг
Витамин В2 0.04мг Витамин А 1117UI
Витамин РР 0.20 мг Layer-Web-Architectures 1150мкг
След кулинарна преработка се получава по-голямо количество от минерали като:
калий-264 мг
фосфор-37 мг
магнезий-19 мг
калций-18 мг
Натрий-3 мг
цинк-0.33 мг.
Тиквичките са полезен зеленчук- съдържат най-разнообразнои полезни вещества, 
минерали като калций и фосфор, калий,баластни вещества. Има и голямо количество витамин С и витамини група В.
Минерали в тиквичката са:
Манган, магнезий, калций, мед, сяра, хлор, желязо, калиеви и фосфорни соли.
Микроелементи:
титан, молибден, литий, арсен, цинк, алуминий.
Минералите и микроелементите в зеленчука помагат обмяната на веществата в организма. 
Съдържат се витамини като:
витамин С, витамин В1, витамин В2, витамин А, Бета Каротин.
Тиквичките в проценти съдържат:
95% вода, 5.75% безазотни екстрактни вещества, 0.95% целулоза, 0.69% пентозани, 0.5 минерални соли и 0.8-1% азотни вещества. 
Приличат на краставиците и по хранителната стойност. Тиквичката съдържа  малко захари, много малко захароза и много вещества подобни на инсулина за болни от диабет, затова е ценно и добре зеленчукът да се консумира от диабетици. 

Съхранение и избор

Изборът на тиквичката е добър зеленчук със здрава и твърда кора, без наранявания. Когато кората е мека и ударена, тиквичката губи своите полезни качества и вкус. В прясно състояние се запазват свежи за не повече от 2 до 4 дни на проветриво и сухо място. При съхранение в хладилник, този период се увеличава до 20 дни, но е важно да са в добре затворена кутия или в пликове, но в никакъв случай в полиетиленови пликчета. За да се запазят свежи тиквички във фризера, преди това ги почистете, нарежете и бланширайте за няколко минути в подсолена вода. Оставете ги да изсъхнат, приберете ги в пликове и го замразете.

Вреди

Тиквичката е вредна, когато има алергия към  нея. Това е рядко явление. Не е препоръчително зеленчукът да се консумира и от хора с бъбречни заболявания, защото те трудно отвеждат калия от организма.


Коментари

Популярни публикации от този блог

Физалис- доматът в обвивка

                                                         Описание Физалис (Physalis) e плод, от семейство Картофови (Solanaceae), клас Двусемеделни (Magnoliopsida) и отдел Покритосеменни (Magnoliophyta). Семейството на физалис (Картофови) е това на картофите, доматите и тютюна. Плодът е малък, с големината на чери доматче; кръгъл и със жълто-оранжев или зеленикав цвят. Съществуват и плодове, които са виолетови на цвят. Физалис е скрит в тънка шушулка, с форма на камбанка. Нарича се мехунка или чашка. Тя се получава от изсъхналия цвят на растението. Тя предпазва плодът от насекоми и вредители. Цветът е едър и светъл, жълтеникав. Той е отровен. Растението е подобно на това на домата- тревисто, с размер от 40 см до 3 метра. Най-често има височина- 2 метра. В плода има много малки, жълти семчици. Те приличат на доматените. Вкусът и ароматъ...

Сапоте-Америка

Описание Сапоте е екзотичен плод, произхождащ от Мексико, който не се продава пресен в нашата страна (затова не го  познаваме, но скоро се очаква да се появи по пазара), а само под формата на скъпо масло в някои специализирани магазини. Други имена на сапоте са „карибска кайсия", заради подобния си вкус и състав и на карибски-английски саапап, сапота и Саподила. Дървото е вечнозелено, в диворастящ вариант, достига до 40м височина, а в култивиран вариант- 15м. Листата на дървото са продълговати, месести, тъмнозелени и дебели. Дърво на сапоте Плодове Някои видове от плодовете на сапоте са мъхести или гладки, меки или твърди, продълговати или кръгли и сплескани, едри или дребни. Костилката (семето) на сапоте е доста голяма, в сравнение с  целия плод. Тя е кафява,тънка и продълговата. Вътрешността на плода, обикновено е от бяла до жълта. В един плод може да има повече от една костилка, те са средно 2-3. Видове Сапоте има различни видове и сортове, с всякак...

Интересни и смайващи факти за плодовете

Вижте тези интересни и смайващи факти за плодовете и си променете мнението за тях. Те крият тайни, които някои са неизвестни за нас, затова прочетете тази класация и се изненадайте.  Ябълката: Едно възрастно ябълково дърво дава до 400 ябълки годишно.Да изядеш една ябълка е по-ефикасен метод за събуждане от изпиването на една чаша кафе, защото естествените захари в плода са по-силни от кофеина в кафето. По света се отглеждат до 7000 различни сорта ябълки . Срещат се в всякакви форми, размери и цветове дори и жълти, оранжеви, червени, бордо, зелени, розови и кафяви. Пасираната ябълка е добър, естествен тоник за мазна или напукана кожа. Помага и при възпаления и сърбежи по кожата, а също и за финни бръчки. Ню Йорк е известен като ,,Голямата ябълка ". Ябълката е съставена от 25% въздух и затова не потъва във вода, а плува. Бананът: Бананите помагат при киселини в стомаха. Ако изядете един банан при такова състояние той ще Ви облекчи, защото плодът има естест...