Описание
Родина и история
Родината на райската ябълка е Китай и Япония. През 18 век е пренесена в страните около Средиземно море и в Америка, където е култивирана и започнали да я отглеждат.През около 1935 и 1940 година, плодът е пренесен в нашата страна България. Има празник на райската ябълка през средата на всеки ноември. В село Хрищени край Стара Загора има събор в центъра му, по повод празника.
Състав
Райската ябълка е с богат състав. Съдържа микроелементи като калий (100 милиграма на 100 грама плод), желязо, калций, магнезий, фосфор, мед, йод, манган. Витамини като С, РР, F, В1, В2, Е, провитамин А (бета каротин). Съдъжа и 13-18% глюкоза, пектинови вещества, органични киселини, захар 17- 18%. Обелката е богата на танин.Свойства
От обвивката на райската ябълка се прави отвара, за лечение на кашлица и настинка, причинени от запушване на дихателните пътища с възпалителен секрет. Плодът се използва иза лечение на анемия, малокървие, диабет, раздразнени венци, сърдечно съдови заболявания, стомашно- чревни нарушения, заболявания на щитовидната жлеза (поради солидното съдържание на йод). Прах от стрити сушени листа се използва при кръвоизливи. Компрес от плода (месестата му част) се полага върху рани и подпомага заздравяването им. Сок от райска ябълка е средство против храчки. Диетолози твърдят, че растението засилна имунната и нервната система. В миналото този плод е бил използван за лечение на скорбут, поради количествата витамин С.
Консумция
Райската ябълка не е подходяща за всеки. Плодът има диуретичен ефект, което е вредно за хората, които имат камъни в бъбреците. А също е опасен и за пациенти със заболявания на панкреаса. Райската ябълка е богата на захари, които не са добри за диабетиците. Поради високото си съдържание на танин в обелката, плодът не бива да се яде в големи количества, защото образува в стомахът се събират на съсиреци от влакната, състоящи се от протеини и фибри, и ако се натрупат много може да поличите чревна обструкция. На ден не повече от две – три райски ябълки са препоръчани от специалистите.Най – подходяща за консумация за плода е всуров вид, защото така се запазват най – добре полезните й вещества. При избор на райски ябълки, те трябва да са с блестяща и гладка кожа, без петна, защото те показват, че плодът е започнал да загнива. Трябва да е добре узряла, но не и твърде мека. За консумация може да се обели и да се изгребе с лъжичка, но може и по други начини. Райската ябълка не е много трайна, но може да се съхранява в хладилника за по- повече време.
Растението се приготвя на сиропи, мармалади, сладка и други.
Коментари
Публикуване на коментар
Какво мислите? Моля, споделете тук...