Пропускане към основното съдържание

Интересни и смайващи факти за ядките първа част



Ако сте любители на ядките, а и да не сте погледнете тази класация за интересни и смайващи факти за ядките. Някои може и да ги знаете, а други не.


Орехите

  1. Прачовеците са яли орехи още от 10 000 година преди новата ера. Затова орехите се смятаат за най - старата позната храна, която е добивана от дърво.
  2. Известно е, че орехите са полезни за подобряване на мозъчната активност и функции.
  3. Маслото от орех стимулира растежа на косата, а също и премахва пърхот.
  4. Американската сърдечна асоцияция, пепоръчва да се консумират често орехи, за да предпазите сърцето си.
  5. Орехите убиват раковите клетки в дебелото черво.
  6. През Средновековието орехите били използвани като лек за главоболие. Може би, заради формата им, наподобяваща на мозък.

Бадем

  1. Бадемите имат дълъг срок  на годност след като бъдат набрани. Ако се замразят могат да
    издържат до 2 годни за консумация. Това се дължи на високото съдържание на витамин Е в бадемите.
  2. Трябва да благодарим на пчелите, ако обичаме бадеми, защото бадемите не могат да пораснат и узреят сами. Нуждаят се от пчелите, за да ги опрашат.

Лешник

  1. Името на ядката на английски hazelnut идва от англосаксонската дума  „heasel“, която означава „боне“, вид шапка, която много прилича на формата на лешник.
  2. Лешникът е култивиран за първи път преди 5 000 години от китайците.
  3. 75% от производството на лешници в света се дължи на Турция. Това е равно на цели 625 000 тона лешници.
  4. Древните гърци вярвали, че лешникът може да лекува различни състояния на кашлица, даже и косопад.
  5. Лешниковото дърво цъфти и се опрашва по средата на зимата.
  6. Вкусната ядка подобрява храносмилателната система.
  7. Лешникът е използвана съставка в козметиката, а също и в продуктите за лична хигиена най - вече за кожата.
  8. Някои хора обичат и предпочитат винаги да разполагат със сметана с вкус на лешник за своето кафе.
  9. Ядките се използват и намират приложение в много шоколадови изделия.
  10.  На 1 юни американците честват Деня на националната лешникова торта.

Бразилски ядки (бразилски орех)

  1. Бразлиският орех е доста специална ядка.
    Нуждае се от специфичен вид пчели, за да опрашват дървото. А освен това са нужни от 10 до 30 години на едно дърво, за да достигне зрялост и да започне да цъфти. 
  2. Повечето бразлиски ядки идват от Северна Боливия.

Други

  1. Пеканът е приет от щатът Тексас за национално дърво през 1919 година. Всъщност Джеймс Хогг – управителят на Тексас е пожелал да е засади едно такова дърво до своя гроб.
    Пекан
  2. Черупката от черен орех се използва за производство за мастило, използвано от някои известни художници, например Леонардо да Винчи и Рембранд.
  3. Кулинарите произвжават богато и сладко, а също и ароматно масло от различни ядки.
  4. Според изследване от 2001 година ядките са шестата най - популярна храна за пред телевизора. Нарежда се след сладоледа, но не и пред хляба или препечената филийка.
  5. Ядките са част от храната на праисторическите хора.
    Черен орех
  6. Думата “nuts”  или „ядки“ е допринесла за очарованието на английския език, понякога се използва в смисъл „откачалки“.
  7. Подправката наречена Nutmeg (nut-> откачен), наистина притежава психоактивни ефекти и може да накара човек да халюцинира.

Коментари

Популярни публикации от този блог

Физалис- доматът в обвивка

                                                         Описание Физалис (Physalis) e плод, от семейство Картофови (Solanaceae), клас Двусемеделни (Magnoliopsida) и отдел Покритосеменни (Magnoliophyta). Семейството на физалис (Картофови) е това на картофите, доматите и тютюна. Плодът е малък, с големината на чери доматче; кръгъл и със жълто-оранжев или зеленикав цвят. Съществуват и плодове, които са виолетови на цвят. Физалис е скрит в тънка шушулка, с форма на камбанка. Нарича се мехунка или чашка. Тя се получава от изсъхналия цвят на растението. Тя предпазва плодът от насекоми и вредители. Цветът е едър и светъл, жълтеникав. Той е отровен. Растението е подобно на това на домата- тревисто, с размер от 40 см до 3 метра. Най-често има височина- 2 метра. В плода има много малки, жълти семчици. Те приличат на доматените. Вкусът и ароматът на физалиса е сладникавокисел и свеж. Той се равнява на сладки чери доматчета с комбинация в ананас. Родина и разпространение Естествената

Как да изберем хубав, сладък и сочен пъпеш?

Пъпешът, един вкусен и ароматен плод. Кой не обича да хапва сочен и разхлаждащ пъпеш. Освен това този плод има и много полезни качества за човешкото тяло. Но как да изберем най- добрия пъпеш от магазинa или сергията. Методите за избор на добър плод са подобни на тези за избор на перфектната диня . В статията ще споделим факторите, гарантиращи приятна летна наслада с сладък и сочен, но и полезен пъпеш. Външен вид Плодовте трябва да са без наранявания, пукнатини или петна. Зелената кора може да покаже, че пъпешът не е узрял. Кората трябва да е добре оцветена, равномерно. А кафявият цвят пък покзва, че е презрял. Сини, сиви, розови петна са от следствие на химикали. Долната част на плодът трябва да е леко мека, а горната е нужно да е с изсъхнала и кяфява дръжка. Това, че кората е груба или гладка не показва със сигурност, че плодът е качествен, защото за различните сортове, гладкоста или грапавостта е различен знак. Допир Хубавият пъпеш е еластичен и мек при долната част и при горната, къ

Мангостин-лечебният плод

Описание Мангостинът (мангостан) е тъмно виолетов плод (пурпурен), на който казват благородникът сред плодовете. Расте на пирамидално дърво, което стига от 6 до 25 метра. Родината на дървото е Южна Азия, но в наши дни то се среща и в; Камбоджа, Тайланд, Малайзия, Китай, Филипините и Индонезия. Мангостинът няма нищо общо с мангото. За да има плодове дървото трябва да е на поне десет години. Трябва му топъл климат, благородна и влажна почва. Отглежда се в домашни и оранзерийни условия, защото за да расте му трябват много грижи. Расте бавно и не се произвежда за големи количества, тъй като мангостиновото дърво ражда малко плодове. Мангостиново дърво Плодът има кръгла форма, здрава кора и кремава (бяло-жълта) прозрачна сърцевина разделена на няколко части. Може да тежи от 80 грама до 200 , зависи от почвите в които е отглеждан. Вкуса му е маслен и по-сладък бадем. В него се намират плътно долепени семена, обикновено 5 или 6 семена, но има и безсемни екземпляри. Плодът узрява