Описание
Кардун (на английски cardoon) e бодливо растение, от семейство Asteraceae (Сложноцветни). Растението е многодишно и е познато още като испански артишок, cardone, cardoni, carduni, cardi и най- известното му име в подправките- листен зеленчук. Листата са насечени, камшичести, дълги 50 см, с широки, месести главни жилки.Семената на кардуна са едри, твърди, със сив цвят и мрежести нишки, но много леки. 1000 семена от кардун са равни на 30 гр. Кълновете издържат около седем години. Растението достига от метър до три. Кардунът е изключително даряващо растение, използва му се почти всичко.
Цветове
Цветовете са едри, кръгли, с много, кафеникави тичинки. Цветът е съставен от стотина стърчащи стръкчета, които образуват един цвят. Цветът на цвят, може да бъде от виолетов до, бледо лилавв, син или розов. Цветовете са събрани в съцветия.
Видове
Кардун има различни видове. Има и отровни. Това най-вече зависи от мястото на производство. Най-известните ядливи видове са Турски и Слонова кост. Тяхната разлика от обикновения кардун е, че са по-високи, стъблото им е 2 метра. Хората създават нови видове и хибриди кардун, за да се бере лесно и бодлите да не създават проблеми на хората, които ги берат.
История
Сведения за кардун има още по времето на гръцките, персийските и римските империи. Тогава хората са наричали растението кактус. По-късно се култивира и в други страни в Европа.
Плодове
Бодилът ражда зеленчук, който се намира точно под цвета. То буквално цвета израства върху зеленчука, който е голяма ядлива пъпка. Той е зелен и много прилича на артишока.
Кардун в кулинарията
Условия
Кардуновото растение за да расте, му трябва плодородна, богата на минерали и хранителни вещества почва, която да е често напоявана. Хубавото на растението е, че не е застрашено от много вредители и плевели. Сади се през пролетта, и се оставя растояние около 1 кв.метър за растението. За да се развие по-специално се слага на постоянно слънчево нагряване. Полива се често, като растението не се полива отново докато, не изсъхне почвата. Листата се късат през есента, когато те побелеят. Тогава вече са готови за консумация, те са сладки и вкусни.
Ползи от кардун
Растението, освен че се отглежда за да краси и за консумация, се използва за много други неща като: биодизел, биопластмаса, олио и зехтин. То е богато на витамини, минерали и други полезни вещества. Засища и никак не е калоричен, действа за антиоксидант и нормализира кръвното налягане, помага за образуване на добри кръвни клетки и намаля хорестерола.
Състав
Кардунът е богат на захари, каротини, минерални соли, витамини С, В1, В3, В5, В6, фолиева киселина, магнезий, желязо, манган, цинк, фосфор и мн, др.
Коментари
Публикуване на коментар
Какво мислите? Моля, споделете тук...