Пропускане към основното съдържание

Как да изберем перфектната диня – вкусна и сладка?



Как да изберем перфектната диня – вкусна и сладка. 🍉🍉
Всеки обича в горещ летен ден да си хапва студена, охлаждаща, утоляваща жаждата и с прекрасен вкус диня. Тя е една сред най- предпочитаните в жегата плодове. Но когато отидем до сергията или магазина все се чудим коя диня да вземем, дали ще е сочна и сладка. Всичко е скрита картинка. Но в тази статия ще Ви покажем и улесним с различни съвети как да изберем по – лесно хубавата диня.

  • Размер
Нужно е да не взимаме най - голямата или най- малката диня. Най - подходящи са средните по размер. Особено ако са български огромните дини не са много сладки, понеже нашият климат не позволява плодовете да достигат такива обеми. Голяма е вероятността да са подхранвани с прекалено много изкуствени торове, които динята попива и съдържа повече нитрати. А малките плодове обичайно са неузрели.
Каквато и диня да изберете е важно тя да се усеща по- тежка отколкото е.
  • Жълтите петна

Те са местата, където зрее още докато е долепена и свързана с земята. При добре узрелите плодове мястото е силно оцветено в жълто или дори и в оранжево. Колкото по - жълто, толкова по- сладка. А ако е бяло петното, значи че динята не е узряла.

  • Кафявите линии
Кафявите линии, наподобяващи мрежа са местата, където пчелите са докоснали опрашващите части на цвета на младите динени растения. Колкото повече е опрашването, толкова по- сладка е динята. Дори и тези черти да не придават красив външен вид на плода, поне ще сте сигурни, че е сладък.
  • Момичета и момчета
Момче
Малцина са хората, които знаят, че дините се делят по пол. Мъжките дини са по- големи и продълговати, а женските са закръглени. Момченцата са по- често воднисти,а женските по- често са по- сладки.   
  • Звукът
Момиче
Старият номер с почукването. При почукване по плода, ако е узрял той ще издаде кух, ,,тъп" звук. А когато се стисне от двете страни и изпращи леко, динята показва, че е достигнала зрялост.
  • Дръжката
Изсъхналата и кафява или жълта дръжка е знак, че динята е добре узряла. А зелената показва, че е откъсната прекалено рано и не е сладка.
  • Аромат
Когато помиришете кората, тя трябва да издава специфичен аромат на свежо, но ако въобще не мирише, най- вероятно динята не е отгледана по естествен път.

  • Не е хубаво да взимате диня от сергиите край големите и натоварени пътища, защото дори и след като плодът се откъсне от бостана, пак ,,диша" и приема токсините от въздуха.
  • Не купувайте сцепени или наранени дини, защото така губят вода (дините имат много голямо съдържание на вода) и изсъхват, а също и влизат много микроби.
  • Най- много нитрати има в кората и около нея и най- малко в сърцевината. Жълтите жилки разкриват за високото съдържание на нитрати, добри са белите жилки.
  • Ако са български дините е най- хубаво да се купуват края на юли или август, защото тогава са най- добре узрели.
Е, не е много трудно да се избере добра, качествена и сладка диня. Надяме се, че сме Ви помогнали с тази статия. Следващият път като избирате диня ще сте по- сигурни в избора си. 🍉🍉
Споделете и на други приятели, които избират диня на принципа на късмета.

Коментари

  1. Този коментар бе премахнат от автора.

    ОтговорИзтриване
  2. Браво, много интересна статия, постоянно избирам лоши дини и информацията тука ще ми помогне да поправя това :)!

    ОтговорИзтриване

Публикуване на коментар

Какво мислите? Моля, споделете тук...

Популярни публикации от този блог

Физалис- доматът в обвивка

                                                         Описание Физалис (Physalis) e плод, от семейство Картофови (Solanaceae), клас Двусемеделни (Magnoliopsida) и отдел Покритосеменни (Magnoliophyta). Семейството на физалис (Картофови) е това на картофите, доматите и тютюна. Плодът е малък, с големината на чери доматче; кръгъл и със жълто-оранжев или зеленикав цвят. Съществуват и плодове, които са виолетови на цвят. Физалис е скрит в тънка шушулка, с форма на камбанка. Нарича се мехунка или чашка. Тя се получава от изсъхналия цвят на растението. Тя предпазва плодът от насекоми и вредители. Цветът е едър и светъл, жълтеникав. Той е отровен. Растението е подобно на това на домата- тревисто, с размер от 40 см до 3 метра. Най-често има височина- 2 метра. В плода има много малки, жълти семчици. Те приличат на доматените. Вкусът и ароматът на физалиса е сладникавокисел и свеж. Той се равнява на сладки чери доматчета с комбинация в ананас. Родина и разпространение Естествената

Как да изберем хубав, сладък и сочен пъпеш?

Пъпешът, един вкусен и ароматен плод. Кой не обича да хапва сочен и разхлаждащ пъпеш. Освен това този плод има и много полезни качества за човешкото тяло. Но как да изберем най- добрия пъпеш от магазинa или сергията. Методите за избор на добър плод са подобни на тези за избор на перфектната диня . В статията ще споделим факторите, гарантиращи приятна летна наслада с сладък и сочен, но и полезен пъпеш. Външен вид Плодовте трябва да са без наранявания, пукнатини или петна. Зелената кора може да покаже, че пъпешът не е узрял. Кората трябва да е добре оцветена, равномерно. А кафявият цвят пък покзва, че е презрял. Сини, сиви, розови петна са от следствие на химикали. Долната част на плодът трябва да е леко мека, а горната е нужно да е с изсъхнала и кяфява дръжка. Това, че кората е груба или гладка не показва със сигурност, че плодът е качествен, защото за различните сортове, гладкоста или грапавостта е различен знак. Допир Хубавият пъпеш е еластичен и мек при долната част и при горната, къ

Мангостин-лечебният плод

Описание Мангостинът (мангостан) е тъмно виолетов плод (пурпурен), на който казват благородникът сред плодовете. Расте на пирамидално дърво, което стига от 6 до 25 метра. Родината на дървото е Южна Азия, но в наши дни то се среща и в; Камбоджа, Тайланд, Малайзия, Китай, Филипините и Индонезия. Мангостинът няма нищо общо с мангото. За да има плодове дървото трябва да е на поне десет години. Трябва му топъл климат, благородна и влажна почва. Отглежда се в домашни и оранзерийни условия, защото за да расте му трябват много грижи. Расте бавно и не се произвежда за големи количества, тъй като мангостиновото дърво ражда малко плодове. Мангостиново дърво Плодът има кръгла форма, здрава кора и кремава (бяло-жълта) прозрачна сърцевина разделена на няколко части. Може да тежи от 80 грама до 200 , зависи от почвите в които е отглеждан. Вкуса му е маслен и по-сладък бадем. В него се намират плътно долепени семена, обикновено 5 или 6 семена, но има и безсемни екземпляри. Плодът узрява